Kli. Psk. Ferhat Jak İçöz

Kli. Psk. Ferhat Jak İçöz

Kli. Psk. Ferhat Jak İçöz

Ferhat Jak İçöz, uzman klinik psikolog, öğretim görevlisi, klinik süpervizor, yazar, çevirmen ve editör, 2012 yılında kurduğu Varoluşçu Akademi’de bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Birey ve gruplarla çalışmaktadır. Meslektaşlara klinik süpervizyon vermektedir. Terapide psikanalitik ve varoluşçu yaklaşımlarla çalışmaktadır.

Eğitimi

Ferhat Jak İçöz, St. Georg Avusturya Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra lisans düzeyinde Psikoloji eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Vassar College’da almıştır. Klinik Psikoloji uzmanlığını ise yine İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Eğitimi boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Lape Fransız Hastanesi’nde stajlarını sürdürmüştür.

Klinik Psikoloji uzmanlığının yanı sıra Liverpool Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme ve Sağlık Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

2009 yılında başladığı Varoluşçu Analiz ve Logoterapi eğitimini 2012 yılında formasyonun en üst seviyesi olan Diplomate (eğitimci) seviyesinde tamamlamıştır. 2013’de logoterapi eğitimini aldığı Viktor Frankl Institute of Logotherapy’da (Dallas, Teksas, ABD) öğretim görevlisi olmuştur. Hali hazırda Türkiye’deki ilk varoluşçu analiz ve logoterapi odaklı eğitim programını yürütmektedir.

Ferhat Jak İçöz terapi ve eğitim çalışmalarının yanı sıra halen Middlesex Üniversitesi – New School of Psychotherapy and Counselling’de (Londra, İngiltere) Varoluşçu Terapiler alanında doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Birkbeck, University of London’da lisans seviyesinde felsefe eğitimi almaktadır.

Bunların dışında Psikodrama (Psychodrama Institute of New York) ve Gestalt Terapi (Doç. Dr. Hanna Nita Scherler ile) eğitimleri almıştır. 2010 yılında yoga hocalık eğitimini (Cihangir Yoga) tamamlamıştır.

Öğretim Görevlisi Olarak Çalışmaları

Ferhat Jak İçöz 2014 yılından beri çeşitli üniversitelerde ders vermeye devam etmektedir.

 • Bahçeşehir Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda psikodinamik/psikanalitik yönelim sorumlusudur. Uzmanlığını psikodinamik yönelimde tamamlamak isteyen klinik psikolog adaylarına bu alanda dersler ve süpervizyon vermektedir.
 • Hasan Kalyoncu Ünivesitesi, Gaziantep’te, tam zamanlı öğretim görevlisidir. Lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerine alan dersleri ve süpervizyon vermektedir.
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda varoluşçu psikoterapiler ve grup psikoterapileri üzerine ders vermektedir. Ayrıca uzman adaylarına program dahilinde bireysel süpervizyon vermektedir.

Profesyonel Eğitim Çalışmaları

 • 2012 yılından beri sunulmakta olan Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi’ni çeşitli şehirlerde vermektedir.
 • Varoluşçu Akademi’de sunulmakta olan diğer grup ve eğitim aktivitelerini süpervize etmektedir.

Yayıncılık Çalışmaları

Türkiye’de varoluşçu felsefe ve psikoterapi uygulamalarını yaygınlaştırmak ve alandaki Türkçe literatür açığını azaltmaya yönelik bir girişim olarak 2014 yılında Aletheia Yayınevi’ni kurmuştur.

Aynı zamada çeşitli yayınevleriyle çevirmen ve editör olarak çalışmaktadır.

Çevirdiği eserler

 • Uygarlığa Dair Huzursuzluğumuz, Sigmund Freud, 2015, Kafka Kitap
  (Almanca aslından çeviri, orijinal adı: Das Unbehagen in der Kultur)
 • Dünyanın Istırabı Üzerine, Arthur Schopenhauer, yayına hazırlanmaktadır, Kafka Kitap
  (Almanca aslından çeviri, orijinal adı: Nachträge zur Lehre vom Leiden der Welt)
 • Freud’un Ücretsiz Klinikleri, Elizabeth Ann Danto, çeviri sürmektedir, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
  (İngilizce aslından çeviri, orijinal adı: Freud’s Free Clinics)

Editörlüğünü üstlendiği eserler

 • İnsan Sorunlarına Varoluşsal Yaklaşımlar, Emmy van Deurzen ve Claire Arnold-Baker, Aletheia Kitap
  (Orijinal adı: Existential Perspectives on Human Issues: A Handbook for Therapeutic Practice)
 • DUO – Varoluşçu Psikoterapiler Derneği Dergisi

Dernek Çalışmaları

2012 yılından bu yana ön hazırlıkları süren Varoluşçu Psikoterapiler Derneği – EXİSTanbul’un kuruluş aşamasında yer alan almıştır ve halen bahsi geçen derneğin kurucu başkanlık görevini sürdürmektedir.