Yrd. Doç. Dr. Rukiye Hayran

Yrd. Doç. Dr. Rukiye Hayran

Yrd. Doç. Dr. Rukiye Hayran

Uzman Doktor Rukiye Hayran, 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldu.

İki yıllık mecburi hizmetimi Kocaeli merkez santral sağlık ocağında pratisyen hekim olarak tamamladı.

1986 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında Psikiyatri ihtisasına başladı. 1992 Şubat ta ihtisasını tamamladı. Psikiyatri ihtisası süresinde ve sonrasında bir yıl boyunca Çocuk Psikiyatrisi Birimi’nde çalıştı, ardından Manisa Ruh Sağlığı Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak görev aldı. Üç yıl uzmanlık yaptığı bu dönemde, haftada iki kez Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çocuk-Ergen Psikiyatri çalışmaya devam etti.

Psikiyatri eğitimi sürecinde 6 yıl Psikodrama Grup Terapisi eğitimini tamamladı.

Sonrasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psikiyatri Uzmanı olarak görev aldı. Şizofreni ve Bipolar hastaların bulunduğu yataklı servislerde ve ayaktan tedavi kliniğinde uzman ve baş asistan olarak çalıştı. Psikiyatri asistanlarının eğitimi için eğitim toplantıları, çalışma grupları, seminerler, vaka sunumları hazırladı. Bir çok ulusal ve uluslararası kongre ve toplantılara katıldı, bildiriler sundu. Aynı zamanda Evlilik ve Aile Terapileri Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olarak, 10.000 den fazla aile ve çiftin terapisini ve cinsel terapilerini yürüttü. Bu süreçte dört yıl boyunca Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği’nde Aile Terapileri eğitim ve süpervizyon çalışmalarına katıldı. 10 yıla yakın bir süre de aynı derneğin yönetim kurulu üyesi olarak başkan yardımcılığını yaptı.

2000-2004 eğitim yılları arasında YÖK ve Sağlık Bakanlığı onayı ile Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Ruh Sağlığı dersleri vermek üzere konuk öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu sürede birçok öğrenci tezi ve araştırmalarına danışmanlık yaptı. Okan Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları dersini verdi.

2004-2006 yılları arasında 2 yıllık bir süreçte 1884 vakfını katkıları her ay bir okulda Ergenlik ve Gençlik Çağı ve Psikolojik Sorunları konulu seminerler verdi, ailelerle workshoplar yaptı.

Aile ve evlilik sorunları konusunda çeşitli gazetelerde dizi yazıları ve röportjları bulunmaktadır. Yine ruh sağlığı konularında ve aile evlilik ilişkileri konusunda bir çok televizyon kanalında sayısız programlara danışmanlık yaptı ve  birçok canlı yayına katıldı. TRT1, Kanal D, ATV, TV 8, Kanaltürk, Fox TV, 360 TV, Habertürk, Star TV bunlardan bazılarıdır.

Profesyonellere, ilaç firması temsilcilerine günlük yaşamın stresleri ve başa çıkma yolları ve Pozitif Psikoterapi; yaşamda denge konusunda seminerler verdi, workshoplar yaptı.

Son olarak, Nisan 2006’da 22 yıllık çalışma hayatının sonunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden emekli olmuştur.

Şuanda ise Işık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi olarak, Lisans ve Yüksek Lisans dersleri veriyor. Bunun yanı sıra Psikiyatrist, Psikoterapist ve Uluslararası eğitici Psikoterapist olarak çalışıyor.

Dünya Pozitif Psikoterapi Birliği Uluslararası Eğitici Psikoterapist (WAPP International Master Trainer), Uluslararası Transkültürel ve Pozitif Psikoterapi Merkezi İstanbul Merkez Başkanıdır. (International Academy for Positive and Crosscultural Psychotherapy)

Pozitif Psikoterapi alanında sertifikalı eğitimler ve seminerler vermektedir.