Deniz
Altınay

Psikodrama

.

Psikoloji eğitimine 1983 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Psikoloji Bölümü’nde başlayıp Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışma Bölümü’nden lisans derecesini almıştır. 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden Psikolojik Danışma Yüksek Lisans derecesini almıştır.

Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği bünyesinde başladığı “Psikodrama Grup Psikoterapisi” eğitimini bugüne kadar çeşitli etkinliklerle taşıyıp psikodramanın önemli bir uzantısı olan Spontanite Tiyatrosu ile uzun yıllar ilgilendi ve 1999 Ekim ayında “İstanbul Spontanite Tiyatrosu”nun kuruluşunu gerçekleştirip ve çalışmaları başlatmıştır. Ayrıca devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda, “tiyatroda psikodrama” uygulamalarını tanıtmıştır. Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik yapmıştır. Abdulkadir Özbek, G. Leutz, H. Barz, E. Franzke gibi dünyaca ünlü psikodramatistlerle çalışma şansı bulmuştur.  Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nden “Psikodrama Yardımcı-Terapist” diploması, Zerka Moreno’dan “Psikodrama Terapist Diploması” almıştır. 1994 yılında Ankara Grup Psikoterapileri Enstitüsü’nün eş kurucusu olup başkanlığını yürütmüştür. 1997 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü ve Psikolojik Danışma Merkezi’nin eş kurucusu olarak rol alıp aynı enstitü 2003 yılında İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü ismini taşımaya hak kazanmıştır. 1998 yılında “Psikodrama 300 Isınma Oyunu-Temel Teknikler, Yardımcı Teknikler ve Temel Stratejiler” adlı kitabı ve 2000 yılında “Psikodrama El Kitabı” yayınlanmıştır. Bu ilk kitap 4. baskısında 400 ısınma oyununa ulaştı. Daha sonra “Psikodramada Seçme Konular” ve “Psikodramada Çağdaş Yaklaşımlar” adlı çok yazarlı  iki kitabın editörlüğünü ve yazarlığını üstlenmiştir. Ayrıca “Spontanite Tiyatrosunun” anlatıldığı “Sahnede Yaratıcılık” adlı kitabın yayınlanmasını sağlamıştır. Türkiye de Çocuk Psikodraması tedavi sisteminin kurulmasını ve geliştirilmesi esnasında “Çocuk Psikodraması” kitabını yazmıştır.

İstanbul Psikodrama Enstitüsü bünyesinde çocuk psikodraması eğitimlerinin koordinatörlüğünü ve eğiticiliğini yürütmektedir.İstanbul Psikodrama Enstitüsü bünyesinde Çocuk Psikodraması eğitimlerinin koordinatörlüğünü ve eğiticiliğini yürütmekte ve halen Ankara ve Kayseri Psikodrama Enstitülerinin de içinde yer aldığı “Psikodrama Enstitüler Birliği” olarak 190 dan fazla öğrencisi olan İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Avrupa ve Amerika’daki psikodrama dernekleri ve enstitüleriyle bağlantılı olarak eğitim vermektedir. Avrupa Psikodrama Eğitimleri Federasyonu, Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği ve Avrupa Psikoterapi Derneğinin bireysel ve organizasyonel üyesidir. Enstitüde “Şirket Hizmetleri Birimi”nin, “Psikodrama ve Tiyatro Birimi”nin ve “Çocuk Psikodraması Birimi”nin yöneticiliğini yapmakta olan Deniz Altınay, bireysel psikoterapi ve grup psikoterapisi çalışmalarında bulunmakta ve İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmektedir.