Hanna Nita
Scherler

Gestalt Terapi

.

Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi-Pazarlama dalında BS derecesi ve aynı üniversitenin Sosyal ve Klinik Psikoloji dallarından da MA derecesi aldıktan sonra bir danışmanlık merkezinde yarı-zamanlı çalışıp iki yıl boyunca da bir devlet hastanesinde gönüllü hizmet vermiştir. Sonrasında ABD Santa Barbara’daki Fielding Graduate Üniversitesinde Klinik Psikoloji dalında doktora derecesini alıp ABD’deki çalışmaları esnasında Gestalt Institute of Cleveland’da temel Gestalt eğitimini tamamlamıştır. Aynı zamanda psikoterapi, organizasyon ve sistem geliştirme alanlarında çeşitli mesleki eğitim programlarına katılıp lisansüstü çalışmalarını tamamladıktan sonra 1994-1998 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde, 1999-2017 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1997-2009 yılları arasında Gestalt Training in Israil programının (önceki Gestalt Institute of Cleveland’ın İsrail’de yılda iki kere düzenlediği eğitim programı) eğitmen kadrosunda yer aldım. ​

Uzmanlık alanını süreç müdahalesi olarak tanımlayan Sayın Scherler, klinik psikolog, koç ve fasilitatör olarak işlevlerini “değişim katalizörü” olarak açıklar.Kariyeri boyunca birçok farklı sosyo-kültürel ortamın içerisinde bulunmuştur. Akademik çalışmalarını iş idaresi, sosyal psikoloji ve klinik psikoloji gibi farklı alanlardan oluşan özel bileşimi sayesinde, farklı bir bakış açısıyla yorumlayıp uygulamamıştır.

Son yıllarda, Gestalt bakış açısının temelini oluşturan evrensel bilinç kavramıyla ilgilenmiştir. Konuya ilişkin çalışmaları halen devam etmektedir. Avrupa Gestalt Terapi Derneği tarafından akredite olmuş Gestalt terapisti olup aynı zamanda, Avrupa Psikologlar Dernekleri Federasyonu (EFPA) tarafından verilen “Avrupa Psikoloğu (EuroPsy)” ve “Psikoterapi Uzmanlığı olan Avrupa Psikoloğu (EuroPsy Specialist)” unvanlarına sahiptir. Türk Psikologlar Derneği’nin Psikoterapi Uzmanlığı Ulusal Ödüllendirme Komitesi üyesidir. Birey ve çiftlerle danışmanlık, meslekdaşlarına mesleki seminerler ve süpervizyon ve farklı zeminlerden kişilerin oluşturduğu gruplara kişisel gelişim programı sunan, serbest çalışan bir klinik psikolog olup Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. 1989’dan bu yana Gestalt temel kavramları ve metodolojisini bir yaşam biçimi olarak öğretmeyi hedeflemiş olan Sayın Scherler 1994 yılından beri meslektaşlarıma ve ilgi duyan meslek dışı gruplara çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlarda alanımla ilgili konferanslar vermektedir. Öte yandan 2013 yılından beri Gürcistan Ulusal Gestalt Enstitüsü tarafından Tiflis’te başlatılan ve Avrupa Gestalt Terapi Derneği Tarafından akredite olan Gestalt Terapi Eğitimlerine destek vermektedir.