Nilüfer
Kafesçioğlu

Çift Terapisi ve İletişim Döngüleri

Psikoloji lisans derecesini 1997 yılında Ege Üniversitesi’nden almıştır. 2002 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisansını University of Indianapolis’te tamamadıktan sonra 2008 yılında Evlilik ve Aile Terapisi alanında doktora derecesini Purdue Üniversitesi’nden almıştır. Aynı zamanda Purdue Üniversitesi’nde alt alan olarak kadın araştırmaları bölümünü tamamlamıştır. Araştırmalarında, çocukların ve yetişkinlerin duygu ve davranış sorunları geliştirmelerinde aile işlevselliğinin rolüne ve…

Psikoloji lisans derecesini 1997 yılında Ege Üniversitesi’nden almıştır. 2002 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisansını University of Indianapolis’te tamamadıktan sonra 2008 yılında Evlilik ve Aile Terapisi alanında doktora derecesini Purdue Üniversitesi’nden almıştır. Aynı zamanda Purdue Üniversitesi’nde alt alan olarak kadın araştırmaları bölümünü tamamlamıştır.

Araştırmalarında, çocukların ve yetişkinlerin duygu ve davranış sorunları geliştirmelerinde aile işlevselliğinin rolüne ve bunlara etki edecek uygulamalar geliştirmeye odaklanmıştır. Çiftlerle yürüttüğü çalışmalarda bağlanma kuramı perspektifinden; kronik hastalıklarla başetmede çift ilişkisinin rolünü incelemiştir ve çift ilişkisinde yaşanan problemlerle eşlerin iletişim döngüleri arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Çocuklarla yürüttüğü çalışmalar duygu ve davranış problemleri açısından risk altında olan çocukların aile işlevselliğine etki edecek uygulamaları kapsamaktadır.