Rukiye
Hayran

Pozitif Psikoterapi

.

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonra iki yıllık mecburi hizmetini Kocaeli merkez santral sağlık ocağında pratisyen hekim olarak tamamlamıştır. 1986 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında Psikiyatri ihtisasıma başlamıştır. Psikiyatri ihtisasım süresinde ve sonrasında bir yıl boyunca Çocuk Psikiyatrisi Birimi’nde çalışıp ardından Manisa Ruh Sağlığı Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak görev almıştır. Üç yıl uzmanlık yaptığı bu dönemde, haftada iki kez Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çocuk-Ergen Psikiyatri çalışmaya devam etmiştir. Psikiyatri eğitimi sürecinde 6 yıl Psikodrama Grup Terapisi eğitimini tamamlamıştır.

Sonrasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psikiyatri Uzmanı olarak görev almıştır. Şizofreni ve Bipolar hastaların bulunduğu yataklı servislerde ve ayaktan tedavi kliniğinde uzman ve başasistan olarak çalışıp psikiyatri asistanlarının eğitimi için eğitim toplantıları, çalışma grupları, seminerler, vaka sunumları hazırlamıştır. Birçok ulusal ve uluslararası kongre ve toplantılara katılıp, bildiriler sunmuştur. Aynı zamanda Evlilik ve Aile Terapileri Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olarak, 10.000 den fazla aile ve çiftin terapisini ve cinsel terapilerini yürütmüştür. Bu süreçte dört yıl boyunca Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği’nde Aile Terapileri eğitim ve süpervizyon çalışmalarına katılıp 10 yıla yakın bir süre de aynı derneğin yönetim kurulu üyesi olarak başkan yardımcılığını yapmaktadır. 2000-2004 eğitim yılları arasında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde konuk öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Okan Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları dersleri vermiştir. 2004-2006 yılları arasında 2 yıllık bir süreçte her ay bir okulda Ergenlik ve Gençlik Çağı ve Psikolojik Sorunları konulu seminerler verip ailelerle workshoplar yapmıştır. Aile ve evlilik sorunları konusunda çeşitli gazetelerde dizi yazıları ve röportajları bulunmaktadır. Yine ruh sağlığı konularında ve aile evlilik ilişkileri konusunda bir çok televizyon kanalında sayısız programlara danışmanlık yapıp bir çok canlı yayına katılmıştır. TRT1, Kanal D, ATV, TV 8, Kanaltürk, Fox TV, 360 TV, Habertürk, Star TV bunlardan bazılarıdır. Profesyonellere, ilaç firması temsilcilerine günlük yaşamın stresleri ve başa çıkma yolları ve Pozitif Psikoterapi; yaşamda denge konusunda seminerler verip workshoplar yapmıştır. Son olarak, Nisan 2006’da 22 yıllık çalışma hayatının sonunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden emekli olmuştur.

Şimdi ise Işık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi olarak, Lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermektedir. Bunun yanı sıra Psikiyatrist, Psikoterapist ve Uluslararası eğitici Psikoterapist olarak çalışmaktadır. Dünya Pozitif Psikoterapi Birliği Uluslararası Eğitici Psikoterapist (WAPP International Master Trainer), Uluslararası Transkültürel ve Pozitif Psikoterapi Merkezi İstanbul Merkez Başkanı (International Academy for Positive and Crosscultural Psychotherapy) olup pozitif Psikoterapi alanında sertifikalı eğitimler ve seminerler vermektedir.