16-17 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye Psikoterapi Zirvesi’ne katılacak isimler netleşmeye başladı. Bu sene ikincisi düzenlenecek zirveye, Türkiye’nin önde gelen psikoterapistlerinden Doç. Dr. Zümra Atalay da katılacak.

 

Doç. Dr. Zümra Atalay, MEF Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkanıdır. Temel çalışma alanı mindfulness (bilinçli farkındalık), bilinçli farkındalık temelli terapiler, şefkat (compassion) ve şefkat temelli terapilerdir. Doktora tezi de bu iki konu üzerinedir. Doktora sonrası çalışmasını Rochester Üniversitesi Psikoloji Bölümünde “Mindfulness ve Psikolojik İhtiyaçlar” üzerine yapmıştır.

Uzmanlık alanı olan Bilinçli-farkındalık temelli yaklaşımlar üzerine IMA’nın (International Mindfulness Based Association) düzenlediği MBSR ve MBCT eğiticilerin eğitimi programlarını tamamlamıştır. 8 ülkede eğitim veren IMA’nın uluslararası eğitmenidir. EAMBA (Europian Association of Mindfulness Based Approaches) üyesi ve aynı zamanda yönetim kurulundadır. Üniversitedeki çalışmalarının yanı sıra kendi özel ofisinde düzenli aralıklarla MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction Program) ve MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) grup çalışmaları, eğitimler ve bireysel görüşmeler düzenlemektedir.